See adaptoituva on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "adaptoituva",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituva",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoituvaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituvatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoituvaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituvikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituvattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoituvaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituvattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoituvaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituvattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoituvaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituvattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoituvaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituvaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituvikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituvattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "present active participle"
},
"expansion": "adaptoituva",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "adaptoituv",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "adaptoitua"
}
],
"glosses": [
"present active participle of adaptoitua"
],
"id": "en-adaptoituva-fi-verb-Uw0P5BAL",
"links": [
[
"adaptoitua",
"adaptoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"present"
]
}
],
"word": "adaptoituva"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "adaptoituva",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituva",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoituvaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituvatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoituvaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituvikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituvattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoituvaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituvattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoituvaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituvattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoituvaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituvattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "adaptoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "adaptoituvaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituvaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituvikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "adaptoituvattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "adaptoituvineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "adaptoituvinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "present active participle"
},
"expansion": "adaptoituva",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "adaptoituv",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish present active participles",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "adaptoitua"
}
],
"glosses": [
"present active participle of adaptoitua"
],
"links": [
[
"adaptoitua",
"adaptoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"present"
]
}
],
"word": "adaptoituva"
}
Download raw JSONL data for adaptoituva meaning in All languages combined (20.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.